Satışın Matematiği

  • 9.09.2017
  • 2295
Satışın Matematiği

Proje geliştiriciler için en önemli konulardan birisi doğru lokasyona, doğru proje geliştirmek. Peki bu süreçte yapılması gerekenler ve bu sürecin satışa etkileri nelerdir?

Öncelikle satışta başarıyı etkileyen ve hepimizin bildiği pek çok dinamik var. Satışta başarı; başarılı bir satış görüşmesi ile başlıyor. Peki başarılı bir satış görüşmesi nasıl oluyor? Her şeyden önce satış görüşmesinde müşterinize talep ve istekleri ile örtüşen bir değer sunmalısınız. Bunu yapmadığınız takdirde çoğu zaman satış gerçekleşmeden görüşme sona eriyor. Bu nedenle başarılı bir satışçının satış görüşmesinden önce şu soruları cevaplamış olması gerekiyor;

Nelerle karşılaşabilirim? Bunlara hazırlıklı mıyım? Sattığım Ürünü/Hizmeti tanıyormuyum? Yeterince bilgi sahibi miyim? Ürünüme/hizmetime inanıyor muyum? Önceliklerim neler? Müşterim ne istiyor? Müşterimin beklentilerini, ihtiyaçlarını karşılayabiliyor muyum? İşe satışın ne olduğunu, satış yaparken nelere dikkat edilmesi ve satışta başarılı olma yöntemlerini inceleyerek başlayalım.

Nedir Bu Satış?

Satış;

Anlamaktır

Dinlemektir

İletişim kurmaktır

İhtiyaçları karşılamaktır

Para kazanmaktır

Kendini geliştirmektir

Ve yaptığı işten keyif alıp mutlu olmaktır.

Kısacası satış “her şey” dir. Tabii ki satışta da belli başlı önemli hususlar vardır. Satışta en önemli hususların başında satmış olduğumuz ürünü veya hizmeti iyi tanımak ve artılarını eksilerini iyi biliyor olmak gerekir. Ürünü veya satmış olduğunuz hizmeti iyi tanımak hem kendinize olan güveninizi arttırıp hem de başarıya gitmek içinde önemli bir adımdır. Ürün veya hizmetinizi iyi tanırsanız, onu iyi anlatır ve doğru kişi ile buluşturursunuz.

Peki tek başına bunlar yeterli midir değildir. Satışçının üzerine düşenleri yapmasının yanı sıra proje geliştiricinin de kendi üzerine düşeni doğru yapması satışta başarının altın kuralıdır.

Satış; satışçının yetenek ve kabiliyetlerinden beslendiği kadar, geliştiricinin verdiği kararlar sonucu ortaya çıkan ürün ve hizmetten de beslenir. Gayrimenkulde doğru ürün ve hizmeti sunmanız ise doğru projeyi, doğru bölgeye yapmanızla birebir alakalıdır.

Kısacası satış matemetik gibidir. 1+1= 2 Dünyanın neresine giderseniz gidin bu işlemin sonucu budur.

Başarılı Satıştaki formül ise şu; Doğru bölge+ Doğru Proje+ Doğru Sunuş = Başarılı Satış

 

Selda Ceyda TETİKARSLAN

SATIŞ UZMANI