Mutfak Halısı Neye Göre Seçilmeli?

  • 24.05.2018
  • 2655
Mutfak Halısı Neye Göre Seçilmeli?

Püf noktalar

Mutfak için seçilen halının, çok fazla tüylü bir yapıya sahip olmaması ve de tüy döken bir özelliği bulunmaması, mutfağınızda gerçekleştireceğiniz işlerde sizlere kolaylık sağlar.

Seçimi yapılan halının, üzerine damlayan su damlacıklarını hızlı bir şekilde kurutabilecek özelliğe sahip olması leke oluşumunu önler. Ayrıca mutfak için seçilen halı, mutfak kazaları göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Üzerine dökülebilecek yiyeceklerin lekelerini silerek çıkarabilme imkânı sunmalıdır. Özellikle yolluk tarzı halı seçimi mutfak için ideal bir tercih olacaktır çünkü bu tür halılar diğer halılara oranla daha kolay yıkanmasıdır.

Renk seçimi

En önemli kriterlerden biri de renk seçimidir. Seçimi yapılan halı, yağlı ve rengini halıya verecek yiyeceklere maruz kalan bir ortamda kullanıldığı için daha çok koyu renk ya da lekeleri az gösteren cinste halılar tercih edebilirsiniz. Tercih edilecek halı, mutfak zemininde kaybolmayacak bir tonda seçilmelidir.

Mutfakta bulunan diğer eşyalar ve mutfak zeminine uyum içerisinde bulunan, iç karartmayan ancak lekeleri göz önüne çıkarmayan koyulukta bir halı tercih edebilirsiniz.

Mutfakta uyum

Mutfakta bir uyum sağlayabilmek için mutfak dolapları, perdeler ve halı bir uyum içerisinde olmalıdır. Uyumu yakalayabilmek de tonlar arasında sıcak geçişler tercih edilerek sağlanır. Beyaz mutfak dolaplarına sahip bir mutfak için alınan açık kahve tonlarında halı ve kahvenin en açık tonlarında bir perde seçimi ile harika bir uyum sağlanabilir.

Kahverengi mutfak dolaplarına sahip bir mutfak için ise mutfak halısı olarak bej rengi seçilebilir ve yine mutfak perdesi seçimi açık kahve tonlarında yapılabilir. Bu uyum sağlanırken bir de seçimi yapılacak halının ağır kokuları içerisinde tutmayacak bir yapıya sahip olmasını da göz önünde tutmakta yarar vardır.

Milliyet Emlak