ALTENSİS YÖNETİM KURULU ÜYESİ EMRE ILICALI "ŞİMDİ YEŞİL MAHALLELER ZAMANI..."

  • 30.06.2018
  • 2394
ALTENSİS YÖNETİM KURULU ÜYESİ EMRE ILICALI  "ŞİMDİ YEŞİL MAHALLELER ZAMANI..."

Gayrimenkul, sanayiden sonra en çok enerji tüketen ikinci sektör ve binalarda enerji verimliliği adına yapılacak birçok şey var. Binaların daha yeşil, daha güvenli ve daha verimli olması için inşaat sektörü üzerindeki baskı da her geçen gün artıyor. Dünyanın değişen ekolojik dengesi, müşteri talepleri, siyasi politikalar derken şirketler eskisine nazaran bu konuya daha ilgili davranıyor.

Çevre ve sürdürülebilirlik denildiğinde olmazsa olmaz koşullardan biri de yeşil binalar. Yeşil binalar, arazi yer seçiminden, yenilenebilir enerji ve su gibi kaynakların kullanımına kadar bir dizi kriter temel alınarak tasarlanıyor.
Ve son yıllarda konutta yükselen trendlerden biri yeşil binalarda yaşamak.

Daha planlama aşamasından başlayarak tüm süreçte kaynaklarını çevre ve topluma duyarlı ve verimli bir şekilde kullanan çevreye uyumlu, insan sağlığına zarar vermeyecek malzemelerle yapılan bu binalara yönelinmesi olumlu bir gelişme. Ancak tek tek binalar yerine yeşil mahalleler kurarak daha yaygın çözümler üretmek mümkün…

Kentsel dönüşüm bunun için fırsat sunuyor. Günün sonunda insanların sokağa çıktığında yaşadığı sorunlara çözüm üretmek için bölgelerin de entegre bir şekilde bu yöne doğru kurgulanması gerekiyor.  Bizim Altensis olarak kentsel dönüşüm kapsamında komple yeşil yapmaya çalıştığımız bölgeler var.

Yeşil bina ve yerleşke sistemlerinde, hem binalara hem ofislere hem de yerleşkelere göre kategoriler var. Bir yerleşkeyi planlarken, binalara yönelik de kriterler var. Burada ön plana çıkan konular arasında yeşil alanların arttırılması, yağmur suyu ve gri su gibi alternatif uygulamalar, yenilebilir enerji sistemlerinden faydalanma, tasarımın ve sistem seçiminin enerji verimliliğinin arttırılması yönünde yapılması, bina iç hava kalitesinin arttırılması gibi başlıklar sayılabilir. Aynı zamanda yollar, toplu taşıma, bir bölgenin altyapısına yönelik, daha çok şehir planlamaya yönelik çalışma yapılıyor. Toplu taşımaya yakın olması sebebiyle daha az araç kullanılması ve daha az karbon emisyonuna sebep olmak kriterlerden biri. Türkiye'de kentsel dönüşüm bunun için çok büyük bir fırsat, yapılsın da bitsin gözüyle bakılmamalı…

Zira yeşil binalarda yaşamak hem enerji, hem de ekonomik tasarruf sağlıyor ki ülke gerçeklerinde bunlar hiç de gözardı edilecek konular değil.

Herhangi bir konut projesinin yeşil bina kategorisinde yer alabilmesi için doğa dostu bir sertifikaya sahip olması gerekiyor.  Bunlar gayrimenkul sektöründe çok önemsenen sertifikalar. Bunları almak için verimlilik, konfor ve kaliteye yönelik uygulamaları gerçekleştirmiş oluyorsunuz. İşletmesinde daha az enerji tüketiyor. Binadan binaya değişmekle birlikte yeşil binalar elektrik ve su kullanımında ortalama yüzde 20 tasarruf sağlayabiliyor.  

Artık global şirketlerin bir çoğunun bu binaların tercih edilmesi yönünde politikası var. Birçok projede özellikle ofis binalarını da bu şekilde istiyorlar. Altensis gibi danışmanlık veren firmalar, binalarda birçok kritere bakarak bir binayı daha verimli hale getirecek, bölgeye ve binaların yapısına uygun uygulamaları seçiyor.

Türkiye'deki konut projelerinde "yeşil bina" olabilmek için ağırlıklı olarak LEED (ABD) ve BREEAM (İngiltere) sertifikaları tercih ediliyor. Bunların yanı sıra CASBEE (Japonya) ve DGNB (Almanya) sertifikaları da bulunuyor. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Türkiye koşullarına en uygun olduğu belirtilen ulusal yeşil bina sertifikasyon sistemi "SEEB-TR" de oluşturulmuştu. Yeşil bina sertifikaları, binanın yalıtımdan, karbondioksit salınımına ve toplu taşıma ulaşıma yakınlığına kadar birçok kriteri kapsıyor.

YEŞİL binalarda uygulanan strateji ve sistemler ile enerji verimliliği, su verimliliği, kati atıkların azaltılması, değerli hammadde kullanımının azaltılması, insan sağlığı ve konforunun arttırılması gibi birçok fayda hedefleniyor. Bu sayede binaların işletme maliyetleri azalırken, binanın varlık değeri artıyor. Aynı zamanda sunduğu sağlıklı ve konforlu ortamlar, o binalarda yaşayan ve çalışanların yaşam kalitesini ve üretkenliğini artırıyor. Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WGBC) bu konuda her sene raporlar yayınlıyor. Var olan binalar da sahip oldukları özelliklere göre belli tadilatlar sonucunda yeşil bina sertifikası alabiliyor.

 

EMRE ILICALI

ALTENSİS YÖNETİM KURULU ÜYESİ

 

Evinadresi.com