Kartal' da Emlak Piyasası

  • 2.07.2018
  • 2506
Kartal' da Emlak Piyasası

Kartal'da Emlak Piyasası

İstanbul’un 39 ilçesinden biri olan Kartal, dev metropolün yapılaşma tarihi oldukça eski bölgelerinden biri olarak dikkat çekiyordu. Yakın tarihe kadar bu görüntüsünden sıyrılan Kartal, ada bazlı kentsel dönüşüm projeleriyle yapı stoğunu hızla yenileyerek adeta kabuk değiştirmeye başladı.

Kartal coğrafi olarak ta Anadolu yakasının hatta tüm İstanbul’un şanslı ilçelerinden biri. İçinden hem çevreyolu geçen, hem de denize kıyısı olan, Aydos Ormanı gibi yeşil dokusuyla oksijen deposu bir alana sahip, Yakacık gibi yükseltisiyle “İstanbul’un balkonu” olarak bilinen bir semti barındıran gözde bir ilçe.

İstanbul’un özellikle son 50 yılına damgasını vuran hızlı nüfus artışı, kentleşme ve göç realitesinden nasibini alan Kartal, 1940’lı yıllardan itibaren sanayi kenti olarak büyüdü. İlçenin nüfusu 2000’li yıllara değin 24 kat artmış ve buna bağlı olarak yapılaşma hızı da artmıştır.

Yerleşimin 6. yüzyıla kadar geriye gittiği Kartal, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi boyunca bir sahil kasabası olarak cazibesini korumayı başarmış. Bir dönem balıkçı kasabası, bazen iskan sahası, bir dönem sanayi bölgesi gibi tarihin kendisine yüklediği fonksiyonları taşımıştır. Şimdilerde çok sayıdaki ofis ve AVM projesiyle ticari bir üs, ulaşım, eğitim ve sağlık imkanlarının yoğunluğuyla da modern bir konut bölgesi olarak göz doldurmayı başarmıştır.

Batı yönünden Marmaray, Metro, çevreyolu ve bağlantıları sayesinde İstanbul’un geleneksel merkezi ile entegre oluşu, doğu istikametinden İzmit, Adapazarı ve Osmangazi Köprüsü ile gelişen bölgelere hatta tüm Anadolu’ya açılan bir kapı olması Kartal’ı Anadolu yakasının çekim merkezi olarak parlatmaya devam ediyor. 2009 Tarihli 1/100.000 Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda Kartal’ın Anadolu yakasında 1. derece merkez olarak belirlenmesi de üst ölçekte bölgeye biçilen misyonu ortaya koyması açısından önem arz ediyor. Ayrıca Kartal Merkez Planları kapsamında, D-100 karayolu üzerinde Kartal Köprüsünden başlayıp sahile kadar inen bölgeyi kapsayan sanayi alanının da ticaret, turizm, kültür, yönetim ve konut alanı olarak yeniden planlanması Kartal’ı Anadolu yakasının merkezi iş alanı olarak çekirdeğe konulduğunu gösteriyor.

Bu gelişme trendleriyle konut alıcısının Anadolu yakasındaki ilçeler arasında tercih sebebi olan Kartal’da son 3 yıl içinde yıllık ortalama 8650 adet konutun satıldığı, bu rakamın İstanbul’un Anadolu yakasındaki satılık konut projeleri pastasından alınmış iyi bir pay olduğu söylenebilir. Tüik verileriyle 2015-2017 yılları arasında 25.950 adet konut satışının gerçekleştiği Kartal, E5 çevreyolu üzerindeki yüksek katlı ve nitelikli ofis projeleriyle Anadolu yakasının merkezi iş alanı olarak gelişirken Atalar, Petrol İş, Kordonboyu, Karlıktepe, Orhantepe gibi sahile yakın mahallerindeki deniz manzaralı konut projeleriyle de lüks konutun adresi olmayı başarıyor.

İlçenin nüfus artış hızının istikrarlı bir seyir izlediği düşünüldüğünde Kartal’da kontrollü bir büyümeden söz etmek mümkün. Tüik 2015 verilerine göre 457.552 olan ilçe nüfusunun 2016 yılında 459.298 olarak kayıtlara geçtiği, 2017 yılında ise 463.433 olarak gerçekleştiği söylenebilir.

Konut satış istatistiklerinin de desteklediği Kartal’ın büyüme trendi daire fiyatlarına da yansıyor. Kartal’da satılık daire fiyatlarını yeni apartman daireleri, lüks residance konutları ve villa konsepti olmak üzere temelde üçe ayıracak olursak, yeni yapılmış bir apartman dairesinin metrekare fiyatının 3000-4000 TL bandında olduğu söylenebilir. Kartal’da markalı konut projesi olarak bilinen bir projeden daire almanın metrekare maliyeti ise kalite ve lokasyonuna göre değişmekle birlikte 6000 TL ile 12.000 TL arasında farklılık gösteriyor. Bu segmenti sahil bandında olanlar ve diğer markalı konut projeleri olarak kendi içinde kategorize etmek doğru olacaktır. Zira Kordonboyu mahallesindeki yüksek katlı residance projeleri ile Orhantepe-Dragos mevkiindeki villa tipi gayrimenkullerin fiyatları bu segmentin referans fiyatları olarak dikkat çekiyor.

Tarihi, nüfusun büyüme hızı, kamu ve özel sektör yatırımları, ulaşım imkanları, eğitim ve sağlık kurumlarının yoğunluğu, adliye binası, Sabiha Gökçen Havaalanı’na olan yakınlığı ve sözünü ettiğimiz tüm veriler ışığında söylenebilir ki Kartal, İstanbul’un yükselen bir yatırım bölgesi olarak adından söz ettirmeye devam edecek gibi görünüyor.

Engin Sevinç

Evinadresi.com