Tapu Senetleri Değişiyor

  • 3.03.2019
  • 3036
Tapu Senetleri Değişiyor

TAPU SENETLERİ DEĞİŞİYOR.

Gayrimenkul’ ün kimliği olan tapu senedi, 2018’in son aylarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmalarıyla birlikte yeni bir yüze kavuştu. Gayrimenkul’ ün mülkiyet belgesi olan ve bazı taşınmaz özelliklerinin de yazılı olduğu tapu senetleri hem tasarım hem de içerik olarak değişmiş oldu.

Yeni tapular bağımsız bölüm tapuları ve arsa tapuları olmak üzere iki farklı türde değişim gösteriyor. Bilindiği üzere eskiden de mavi şeritli tapular olarak bilinen arsa tapuları ve pembe şeritli bağımsız bölüm tapuları zaten vardı. Ancak bu tapulardaki özet bilgiler sektördeki bilgi dezenformasyonu karşısında yetersiz kalıyordu. Örneğin bağımsız bölüm tapusu olarak ifade ettiğimiz konut, işyeri gibi mülklerin tapusunda metrekare bilgisi yazmıyordu. Malum metrekare bir taşınmazın en önemli özelliği, büyüklüğü, değer birimi yani her şeyi. Ancak bu konuda tapu senedi üzerinde "net" bir bilgi yoktu. Genellikle de tapuda yazan arsa payıyla dairenin metrekaresi birbirine karıştırılırdı. 

Bu tecrübelerden hareketle yeni bağımsız bölüm tapularında brüt ve net metrekare bölümlerine özellikle yer verilmiş. Hisseli arsa tapularında ise hissedarların payına denk gelen metrekare bilgisi de ayrıca belirtiliyor. Yapının kat irtifaklı veya kat mülkiyetli olduğu da taşınmazın tipi olarak ayrıca yazacak. QR kodlu olarak tasarlanan yeni tapularda dijital olarak tapu detaylarına ve gayrimenkulün konumuna da ulaşabilmek mümkün oluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verileriyle 184 Milyon tapu senedinin olduğu ve kişi başına 2 tapudan fazlasının düştüğü mevcut sistemde tapu senedinin işlevselliği ve kolay anlaşılır olması da bir o kadar önemli hale geliyor.

Bu yenilikler pratikte yaşanan birçok sorunu çözmüş oluyor. Ancak yine de hatırlatmakta fayda var. Tapu senedi, taşınmazın esas sicili olan kütük kaydının bir ön gösterimidir. Dolayısıyla taşınmazın öncesi, sonrası, ipotek, şerh vb. kısıtlılık durumları gibi esaslı bilgilerine ulaşmak istiyorsanız doğru adres her zaman için kütük kayıtları yani tapu daireleri olacaktır.

 

Engin Sevinç

[email protected]